کامل ادرار 
 • یکی از بخش های مهم آزمایشگاه دانش که در تشخیص بسیاری از بیماری ها نقش بسزایی دارد، بخش آنالیز کامل ادرار می باشد . در این بخش بنا بر درخواست پزشک بیش از صد نوع آزمایش مختلف بر روی ادرار انجام می شود که هرکدام به منظور خاص و برای تعیین علل مختلف بیماری های گوناگون کاربرد دارند .

  امروزه دستگاه های اتوماتیک از انجام تست های بیوشیمی و هورمونی فراتر رفته اند و نسل جدیدی از دستگاه های تمام اتوماتیک آزمایش ادرار نیز وارد بازار شده است این دستگاه ها توان این را دارند که نمونه های ادراری را به صورت ماکروسکوپی و میکروسکوپی آزمایش کنند .

  در بخش کامل ادارار آزمایشگاه پاتوبیولوژی دانش برای آنالیز ادرار از دستگاه DIRUI 2000 استفاده می شود که این دستگاه قدرتمند از تکنولوژی Flat flow cell بدون نیاز به سانتریفیوژ استفاده می کند ، همچنین این دستگاه قابلیت تصویربرداری 40 بار در ثانیه با عمق میدان زیاد با CCD را دارد .

  روش دستگاهی نسبت به روش دستی مزایای فراوانی دارد که در ذیل مختصرا به چند مورد از آن اشاره می شود :

  * کلیه مراحل آزمایش اتوماتیک است که منجر به حذف خطاهای انسانی می گردد .

  * در روش دستگاهی دقت و صحت بسیار بالا است ، به طوری که کلیه عناصر موجود در ادرار شناسایی می شوند .

  * در روش دستگاهی حجم نمونه کم (3-2 میلی لیتر به جای 15 میلی لیتر در روش دستی ) قابل انجام است که این امر در کودکان و نوزادان حائز اهمیت می باشد .

  * در روش دستگاهی سرعت در انجام تست بالا است که برای نمونه های اورژانسی کاربرد بسزایی دارد .

  * در روش دستگاهی به منظور بالابردن صحت و دقت آزمایش ادرار مراحل کنترل کیفی به صورت اتوماتیک انجام می شود .

  این بخش همانند سایر بخش های این آزمایشگاه دارای برنامه‌هاي كنترل كيفي براساس الزامات مرجع سلامت می باشد كه توسط مسئول بخش مربوطه و مسئول کنترل کیفی انجام و نظارت مي‌شود.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت متعلق به كلينيك فرجاد مي باشد