میکروب شناسی 
 • بخش میکروب شناسی آزمایشگاه پاتوبیولوژی دانش قم طبق استانداردهای کشوری مجهز به تجهیزات فوق پیشرفته و به روز می باشد. در این بخش کشت میکروبی کلیه مایعات بدن، کشت زخم و تست حساسیت به آنتی بیوتیک ها دارویی انجام می شود .

  در بخش میکروبشناسی آزمایشگاه پاتوبیولوژی دانش قم دستگاههای پیشرفته زیر بکار گرفته شده اند:

  1- دستگاه BacT-ALERT

  دستگاه BacT-ALERT   یک دستگاه تمام اتوماتیک جهت کشت خون و سایر مایعات استریل می باشد. این دستگاه ساخت کمپانی BIOMERIEUX فرانسه می باشد.

  دستگاه BacT-ALERT   قادر است باکتری های سریع رشد را در مدت زمان 3-4 ساعت شناسائی نماید. اما عمده ارگانیسمها در 8 -12 ساعت اول تشخیص داده می شوند. ( بروسلا که در روش کشت دستی نیازمند محیط کاستانیدا و حدود سه هفته انکوباسیون می باشد ، در این باتلها در عرض 4 روز شناسایی می شود) .

  در مورد باتل های مایکوباکتریومی جهت نمونه های تنفسی و خلط، نتایج مثبت در عرض 11 روز توسط دستگاه اعلام می گردد در صورتیکه در کشت دستی نمونه مثبت بعد از 48 روز مشخص می شود.

  مکانیسم عمل دستگاه BacT-ALERT ، روش Colorimetric یا تغییر رنگ در کف باتل است. پس از رشد ارگانیسم در این محیط در اثر متابولیزه کردن مواد مغذی، گاز Co2 تولید می گردد که توسط ممبران کف باتل که دارای سنسور حساس به کربن هستند جذب می گردد و باعث تغییر رنگ کف باتل از خاکستری به زرد می شود. در کف جایگاه قرارگیری هر باتل در دستگاه، یک فتودیود نصب شده است که هر 10 دقیقه یکبار نور لیزر (LED) را به انتهای باتل می تاباند و توسط سنسوری بازتاب ناشی از شکست نور حاصل از تغییر رنگ کف باتل شناسائی می گردد و به صورت آلارم تصویری و همچنین صوتی اطلاع داده می شود. بدین ترتیب در صورت عدم حضور مسئول مربوطه در بخش میکروب، آلارم صوتی دستگاه وی را از مثبت شدن نمونه بیمار مطلع می سازد .

  حساسیت دستگاه کشت BacT-ALERT با یک مرحله کشت خون 73 درصد، با دو مرحله کشت 93 درصد و با سه مرحله 98 درصد می باشد. ( مطابق با دستورالعمل جهانی کشت خون ، بهتر است 3 نمونه خون از بیمار گرفته شود )

  2- دستگاه VITEK 2

  کشت ادرار و کشت خون و سایر مایعات بدن از پردرخواست ترین آزمایشات یک آزمایشگاه می باشند. در حالت عادی در صورت مثبت شدن جواب کشت یک بیمار ما به حداقل 24 ساعت زمان مجددا نیاز داریم تا تست های افتراقی و تست های حساسیت آنتی بیوتیکی را انجام دهیم که این زمان طولانی می تواند باعث تاخیر در روند درمان بیماری شود ؛ بنابراین بسیاری از پزشکان بلافاصله بعد از آزمایش درمان را شروع می کنند ، بدون آنکه منتظر جواب آزمایش باشند که این مسئله خود برای بیمار ممکن است عواقبی در پیش داشته باشد. بنابراین نتیجه سریعتر باعث درمان زودتر و هدفمندتر می شود. سیستم وایتک 2 می تواند تشخیص گونه های مختلف میکروبی و تست آنتی بیوگرام را در عرض 8 تا 10 ساعت انجام می دهد .

  ویژگی های شاخص دستگاه 2VITEK عبارت اند از : 1. بررسی بیش از 99% از میکروارگانیسم ها (شناسایی بیش از 800 گونه و زیر گونه) 2. آنتی بیوگرام کمی و دقیق به روش MIC همراه با توصیه داروهای مناسب برای پزشک معالج (معرفی حدودا 22 نوع آنتی بیوتیک توصیه شده توسط CLSI و متداول در کشور ایران )3. سرعت بالا در جوابدهی نمونه های کشت بیماران (شناسایی نوع باکتری 4 ساعت و انجام تست آنتی بیوگرام 4 ساعت ) 4. تنها سیستم تشخیص دهنده انواع مکانیسم های مقاومت دارویی

  این بخش همانند سایر بخش های این آزمایشگاه دارای برنامه‌هاي كنترل كيفي براساس الزامات مرجع سلامت می باشد كه توسط مسئول بخش مربوطه و مسئول کنترل کیفی انجام و نظارت مي‌شود.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت متعلق به كلينيك فرجاد مي باشد