هماتولوژی 
 • هماتولوژی، شاخه ای از علم پزشکی است که به مطالعه، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های مربوط به خون می پردازد . با توجه به اینکه شمارش سلول های خونی به صورت دقیق و همچنین شناسایی رده های خونی و افتراق آنها دستیابی به تشخیص صحیح بیماری را تسریع می کند از این رو انجام این موارد با بهترین تکنیک ها و روش های ممکن، یک ضرورت است.

  دستگاه های سل کانتر یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین تجهیزات آزمایشگاهی محسوب می شود . با این دستگاه می توان تعداد گلبول های قرمز (RBC)، گلبول های سفید (WBC) و پلاکت ها (plt)را اندازه گیری کرد. علاوه بر این ، قابلیت اندازه گیری هموگلوبین(Hb)، هماتوکریت(HCT) ،MCV، MCH ، MCHC ، مورفولوژی گلبول های قرمز و سفید را نیز دارند . در آزمایشگاه های بالینی از انواع متنوعی از سل کانترهای هماتولوژي استفاده می شود .

  آزمایشگاه پاتوبیولوژی دانش از دو سل کانتر جدید و پیشرفته از شرکت های معتبر Sysmex ، Siemens استفاده می کند .

  دستگاه سل کانترADVIA ساخت کارخانه زیمنس آلمان یکی از پیشرفته ترین دستگاه های هماتولوژی است که قابلیت اندازه گیری پارامترهای اصلی خون از قبیل شمارش گلبولهای قرمز ، سفید ، پلاکت و سایر پارامترهای مرتبط ، قابلیت تفکیک 6 نوع از سلولهای سفید خون را به طور مجزا و نیز قابلیت تشخیص انواع کم خونی های رایج را دارد .این دستگاه با نرم افزار پیشرفته و قابلیت رسم منحنی سلولهای خونی امکان تشخیص آسان تر بیماری های خونی را در اختیار پزشکان قرار می دهد .

  دستگاه سیسمکس سری XN هم از جدیدترین نوع سل کانترهای اتوماتیک ساخت کشور ژاپن است که برای بهبود در دقت و صحت شمارش سلول های خونی طراحی شده است . سیسمکس سری XN از تکنولوژی جدیدی برای شمارش گلبول های سفید و افتراق آنها استفاده می کند . استفاده از کانال های اندازه گیری جداگانهWDF ( کانال افتراقی سلول های سفید ) ، WNR ( کانال سلول های سفید هسته دار) ، WPC ( کانال پیش سازهای سلول های سفید ) و PLT-F ( کانال پلاکتی فلئورسنت ) تکنولوژی جدید و منحصر به فردی است که در این سری به نمایش گذاشته شده است .

  شمارش پلاکت ها برای تشخیص و مدیریت اختلالات هموستازیس حیاتی و ضروری است . شمارش پلاکت ها در سل کانترهای معمولی نیز وجود دارد اما این دستگاه ها فقط توانایی شمارش پلاکت ها در نمونه خون نرمال را به طور صحیح دارند .

  کانال جدید PLT-F که در جدیدترین سری سیسمکس به نمایش گذاشته شده است توانایی ارائه نتایج قابل اعتمادی حتی در نمونه های ابنرمال دارد .

  در ضمن لازم به ذکر است این بخش همانند سایر بخش های این آزمایشگاه دارای برنامه‌هاي كنترل كيفي براساس الزامات مرجع سلامت می باشد كه توسط مسئول بخش مربوطه و مسئول کنترل کیفی انجام و نظارت مي‌شود.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت متعلق به كلينيك فرجاد مي باشد